Založ si blog

Elektrošoky – teória a skúsenosti

Keď som bola na uzavretom oddelení A1, nachádzal sa tam v tom čase aj mladý 27 ročný chlapec. Jedno ráno išiel v doprovode ošetrovateľa niekde mimo oddelenia. Po asi polhodine ho už viedli dvaja muži pod pazuchy v akoby polobezvedomí resp.nepríčetného späť na izbu. Asi o 15 minút som ho už videla po svojich prísť na raňajky. Vraj mu robili elektrošoky. Bol to pre mna desivý pohľad. Odchádzal pri plnom vedomí a späť sa vracal ako živá mŕtvola. Chlapec ako sám povedal vraj trpel psychózou a napadol vlastnú mamu, čo bol dôvod prečo ho policajti odviedli do psychiatrickej nemocnice. Teraz po nejakom čase som sa rozhodla prizrieť sa tejto téme bližšie a čoto o nej napísať. Na úvod trochu histórie, teórie, viac si môžte naštudovať na internete a na konci uvediem odpovede autentických pacientov na otázku, aký je ich názor a skúsenosti s podávaním elektrošokov.

Elektrokonvulzívna terapia známa ako elektrošoky sa prvý raz použila v roku 1938 pod vedením talianskeho neurológa Uga Cerlettiho a psychiatra Lucia Biniho na pacientovi trpiacom schizofréniou. ECT spôsobuje vyvolanie umelého epileptického záchvatu, ktorý by mal viesť k zvýšenému počtu neuroglií. Schizofrenici majú totiž menší počet týchto neuroglií (t.j.podporných nervových buniek schopných pohltiť poškodené bunky v mozgu).

Pred začatím procedúry by mal pacient vyjadriť súhlas s podaním elektrošokov. Na Slovensku stačí ústne vyjadrenie, avšak vätšina krajín EÚ, v ktorých aplikujú elektrošoky psychicky chorým požaduje písomný súhlas. Dalej je možné u nás nariadiť ich aj súdom a v prípade veľmi zlého stavu pacienta môže o nich rozhodnúť doktor bez súhlasu pacienta.
Procedúra ECT prebieha počas anestézie, pacientovi sa predtým urobia rôzne vyšetrenia na zistenie zdravotného stavu a aspoň 8 hodín pred zákrokom nesmie chorý jesť ani piť.

Na oboch spánkoch sú umiestnené elektródy, ktorými prechádza elektrický prúd pod elektrickým napätím 108-480 voltov s hodnotou 300 až 400 mA a frekvenciou 50 Hz do mozgu. Tento präúd sa aplikuje po dobu 0,2 až 1,5 sekundy, čo má za následok vyvolanie krákeho epileptického záchvatu. Jedna séria elektrokonvulzií sa zvyčajne skladá zo 4 až 12 terapií, pričom sa pacientovi podáva 4-8 elektrošokov. Slovenský pacienti ju obvykle podstupujú 3 krát týždenne.

Podľa mojich zdrojov sa k tejto metóde pristupuje v psychiatrických nemocniciach v Michalovciach, Košiciach, Veľkom Záluží, Kremnici, Pezinku, Bratislave či Ružinove /to som ešte nespomenula všetky, je dosť možné, že bez výnimky vo všetkých na Slovensku/.
V Slovinsku a Luxembursku sa ECT vôbec nepoužíva a je zakázaná aj v niektorých kantónoch Švajčiarska.

Psychiatri vyjadrujú k elektrošokom aj kladné aj záporné postoje. Medzi klady patrí ich vplyv na mozgové bunky a tým prispievajú ku skráteniu pobytu pacienta v nemocnici.
Odporcovia poukazujú na násilný zásah do organizmu a preto by sa mali ECT obmedziť len na prípady, kde iná liečba nepomohla. ECT je nebezpečná aj z dôvodu pomožného poškodenia mozgu, ktoré sa prejavuje vo forme závažnej a častej straty pamäte, neschopnosti učenia a priestorovej a časovej dezorientácie.
O nebezpečenstve ECT vypovedá aj správa americkej nadácie pre duševné zdravie z roku 2003, v ktorej sa uvádza: „Šok poškodzuje mozog, spôsobuje stratu pamäti a dezorientáciu, ktorá vytvára ilúziu, že problémy sú preč, a eufóriu, ktorá je často pozorovaným dôsledkom zranenia mozgu.“

Skúsenosti:
S ECT skúsenosť nemám, nikdy mi nebola odporúčaná ani navrhovaná a keby sa ma niekto opýtal, tak by som ju určite nepodstúpila. Dôvodom je asi zásah do mozgu, čo môže spôsobiť rôzne vedlajšie účinky, určite by som skôr vyskúšala iné metódy a ECT? Asi až v stave, kedy by som sama nevedela rozlíšiť realitu od skutočnosti, čiže bez môjho vedomia. Pretožž v extrémnych prípadoch pri ťažkých akútnych stavoch rozhoduje o použití ECT lekár.

V psychiatrickej nemocnici som stretla 43 ročného muža, 18 rokov ambulantne liečeného na depresiu. Teraz bol druhýkrát hospitalizovaný v nemocnici. Ako sám povedal, prvýkrát liečbu elektrošokmi odmietol a po návrate z liečenia sa mu stav opäť postupne zhoršoval až dospel do štádia pokusu o samovraždu. Tentokrát s nimi súhlasil a ako mi sám povedal, vraj sa necítil nikdy lepšie ako teraz. Pri prvej hospitalizácii bol vraj ako bez života. Tentokrát sa cíti veľmi dobre. Či išlo o eufóriu spomenutú vyššie, alebo o naozaj dosiahnutý účinok ECT, sa už nedozviem.

Zaujímalo ma však aké sú názory pacientov na ECT, prípadne skúsenosti s nimi, či im šoky pomohli alebo naopak pohoršili. Tak som sa pár z nich opýtala. Kvôli zachovaniu anonymity uvádzam len skratky mien a ich odpovede:
Pani K, 36 rokov, liečená na bipolárnu poruchu osobnosti /manio-depresia/: „6 krát. Nepomôžu, musíš si pomôcť sama. Napriklad si nepametam na svoju sestru ze ma boli pozriet s celou rodinou vobec nepametam na nu ani kedy som sa s nou vydela na posledy a velmi aj zabudam a tak.“

Pán J., 45 rokov, depresia: „Nemám názor. Vymazava to krátko dobu pamäť za účelom postrádat akútne traumy (kto ich nemá?).. Ale aký to má dlhosobolsi následok ma mozog neviem.“

Pani M, 32 rokov, sebaposkodzovanie..hranicna porucha osobnosti: „So mnou to nic nespravilo..ani neziaduce ucinky ci strata pamete nebola..pomohlo mi to na nejaky cas..ale dr hovoril ze v mojom pripade to treba po roku opakovat tak uvidime.. Podla mna to celkom fajn nastartuje mozog..a myslenie je to fajn..robi sa to v celkovej narkoze takze ani to neni dramaticke.“

Pani K, 38 rokov, ťažká depresia: „Na elektrosokoch som bola 9.keďže klasická liečba nezaoberala, mala som opakovane hospitalizácie, v priebehu dvoch rokov až 6.preto mi môj psychiater navrhol elektrosoky. Liečim sa na ťažkú depresiu. Prvá séria bola v počte 4,po 3 mesiacoch 5. Myslím že je to úplne v pohode liečba, nemala som žiadne vedľajšie účinky, ako niekde popisujú, napr strata krátkodobej pamäte… Práve naopak, vždy keď som sa prebrala z narkozy, cítila som sa oddychnuta, po vlastných nohách som šla na izbu, dostala raňajky, dokonca poobede som šla sama na vychádzku. Akurát som mala silnú svalovku, ale pichli mi magnézium a svalstvo sa uvoľnilo. Nerobila by som z toho žiadneho strasiaka. Samozrejme že som sa na začiatku strašne bála, mali ma problém uspať 🤣. Na ďalšie šoky som sa už tešila. Robila som si srandu, či ma nemôže personál nahrať na mobil, jasné že odmietli🤣🤣🤣. Pýtala som sa ich, či so mnou riadne klepe, oni, že nie… Ale Dr.mi povedal že to vyzerá ako epilepticky záchvat 🤣. Ak budú v budúcnosti znova šoky potrebné, určite pôjdem.“

Pani M, 30 rokov, balbuties – psychicky podmienená zajakavosť: „Bol to nezabudnuteľný zážitok. Nevedela som do čoho idem. Dali mi len jeden elektrosok lebo ma nevedeli prebrať. Pamätám si to ako keby to bolo včera. Dali nás do jednej miestnosti a bolo nás tam tak veľa že sme sa tam tlačili ako sardinky. Tí čo šli prvýkrát išli ako prví. Vo vedľajšej miestnosti to vykonávali. Bolo tam viac posteli a šlo to tam ako na páse… Pamätám si ako ma tam uložili všetko pripravili dali mi niečo do úst a niečo pichli do žily. Potom si pamätám ako som sa prebrala v nemocnici v Nitre. Nič som si nepamätala. Kto som kde som co som nevedela som aký je čas proste nič. Ani na meno som si nevedela prísť. Na to ma upozornili a povedali ze to postupne bude prichádzať. Poslali ma tam preto ze som stratila úplne reč a po tom jednom raze sa mi to ako keby trosku uvoľnilo.“

Teraz je na vás aby ste si utvorili vlastný názor, môj strach z elektrošokov pretrváva nadalej a pevne dúfam, že ich v živote nebudem potrebovať. Aj keď na základe získaných odpovedí vidím, že naozaj nejde o nič hrozné.

Ďakujem za prečítanie a prípadné návrhy o akej téme by som mohla písať nabudúce poprosím do komentáru.

Oddelenia na psychiatrii

07.10.2019

V dnešnom blogu by som vám chcela priblížiť jednotlivé oddelenia na psychiatrii. Niektoré som už spomenula v mojích predchádzajúcich blogoch, o niektorých budete teraz čítať prvý krát. Uzavreté oddelenie A1: príjmové oddelenie pre akútne stavy a nezaradených pacientov. Strávila som tam 3 necelé dni. Spolu s ostatnými pacientmi som tam čakala kým sa rozhodlo, kde ma [...]

Denník hraničiarky 14 – záver

06.10.2019

Keď som si po pätnástich rokoch prečítala zápisky z denníka písaného počas môjho dvojročného aupair pobytu v Holandsku, uvedomila som si, že moja emočne nestabilná osobnosť sa prejavovali už vtedy. Stránky vnútornej prázdnoty, hľadania zmyslu a prežívanie smútku či úzkosti striedali v kratších či dlhších intervaloch záznamy o naplnení, blaženosti, radosti zo [...]

Denník hraničiarky – časť 13

05.10.2019

Sklamanie z lásky, jedno z mnohých… 17.05.2005 Moja osobnosť sa týmto pobytom v Holandsku akoby rozdelila na dve polovičky. Jedna je silná, ochotná bojovať, zvládajúca ťažké situácie, povznášajúca sa nad starosti a milujúca ľudí, no tá druhá polovička môjho bytia je veľmi slabá. Bojí sa, je plná strachu a často nevládze, bojí sa odmietnutia a straty lásky. Ktorú [...]

Sept 11 Anniversary

Al-Kajdá, Islamský štát... Aká bude ďalšia hrozba?

19.09.2020 06:00

Útoky Al-Kajdá na New York a Pentagon 11. septembra 2001 sa stali symbolom terorizmu. Mŕtvi nie je sú zabudnutí, ale extrémistická hrozba sa aj zmenila.

Poprad nemocnica

Popradská nemocnica v rozklade. Chýbajú lekári, chorých oddeľuje igelit

18.09.2020 20:09

Kritická je situácia na internom oddelení v popradskej nemocnici. Z pôvodne asi 20 lekárov ostala len polovica.

česko koronavírus praha

Vrátia sa Česi k núdzovému stavu?

18.09.2020 19:51

Ústredný krízový štáb po viac ako štvrť roku obnoví v Česku svoju činnosť. Oznámil to premiér Andrej Babiš.

Zuzana Čaputová.

Čaputová odpustila časť trestu mužovi, ktorý bol odsúdený za držanie marihuany

18.09.2020 17:34

Hlava štátu zohľadnila aj to, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval. Po prepustení sa bude môcť postarať o svoju chorú rodinu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 44716x
Priemerná čítanosť článkov: 1597x

Autor blogu