Založ si blog

Lieky a ich nežiadúce účinky

Lieky a ich nežiadúce účinky

Odporúčam pozrieť si film Vedlejší účinky s Catherine Zeta Jones, herečkou, ktorá tu hrá psychiatričku, no v súkromnom živote už údajne viackrát absolvovala pobyt na psychiatrii kvôli depresiám. Taký celistvý názor na lieky ešte vytvorený nemám, no žiaľbohu po doterajších skúsenostiach musím povedať, že som na ne odkázaná, keďže moje správanie bolo bez nich mimo normálu a ohrozovalo ku koncu aj môj vlastný život, na ktorý som si chcela siahnuť a „vďaka“ tomu som skončila na psychiatrii. Jednoznačne som ale zástancom „Čím menej liekov, tým lepšie“ a ako som už v predchádzajúcich blogoch spomínala, dúfam, že raz aj vďaka psychoterapii nebudem na ne odkázaná vôbec. Teraz taký náhľad do mojich osobných skúseností s liekmi. Treba ho brať subjektívne, keďže každý jedinec na ten ktorý liek reaguje inak a nie každý musí prejsť peklom nežiaducich účinkov.

Takže, v nemocnici ma nastavili na Quetiapin a Timonil. Timonil patrí medzj antiepileptiká, čiže ho užívajú aj epileptici, ale zároveň sa osvedčil pri liečbe bipolárnych porúch ako tzv. Stabilizátor nálady. Bolo mi pomerne fajn, až do doby po tom, ako sa obesil môj veľmi blízky priateľ z psychiatrie. Začala som čoraz častejšie pociťovať prázdnotu, nezmyselnosť života, smútok a nepochopenie toho, čo sa stalo. Opäť na mňa začali prichádzať stavy, že by som najradšej umrela. Bola som uväznená vo vlastných myšlienkach, smútkoch, zlosti, nepochopenia života. Jedného dňa som si prečítala príbalový leták Timonilu a zhrozila som sa pri:

Ako v prípade iných antiepileptík, aj v súvislosti s karbamazepínom boli hlásené rôzne typy vývojových vád, napr. vývojové chyby tváre, lebky alebo kardiovaskulárneho systému, nedostatočne vyvinuté nechty na prstoch rúk, ďalej vrodené vývojové chyby iných orgánov (tiež známe ako „fetálny antikonvulzívny syndróm“) a vývojové poruchy. Rôzne štúdie preukázali, že riziko vzniku rázštepu chrbtice (spina bifida) je zvýšené na 1 %.

Hneď na druhý deň som zavolala doktorovi a povedala mu, že chcem zmeniť lieky, keďže v budúcnosti nevylučujem tehotenstvo /ak vám to pripadá absurdné, nájdite si v googli článok o tom ako aj ženy so psychickou poruchou môžu vychovávať dieťa/. Vyhovel mi a nasadil Lamotrigin, tiež antiepileptikum, ale s menej nežiaducimi účinkami na tehotenstvo. No a na ten liek som reagovala už hrozivo. Začala som mávať návaly tepla strašne sa potiť, výkyvu nálad, začala som byť agresívna, zlostná, dcére som nadávala, o mužovi ani nehovorím, všetko mi liezlo na nervy a bez vonkajších podnetov kedykoľvek sa vo mne nahromadila hrozná agresia a potom som vybuchla. Aby toho ebolo málo, nastalo pár epizód, počas ktorých som hodinu preplakala a nebola schopná myslieť na nič iné iba na to, ako by som najradšej umrela, akoby bolo všetkým bezo mňa určite lepšie a oni to tak či tak chcú, chcú ma obrať o deti, každý chce aby som umrela. Doslova bludy a bolo mi jedno pred kým „vyvádzam“, či to bola mama, muž alebo deti nič ma nezastavilo.. Keď si prečítate nežiadúce účinky tohto lieku, tak je toho tam hojne a dokonca sa tam píše aj o tom, že deťom do 18 rokov sa tento liek nesmie podávať kvôli riziku samovražedných myšlienok. Nakoniec som sa z neho aj vhádzala, obsypaná vyrážkami po celom tele, som na druhý deň volala doktorovi a hneď mi kázal ich vysadiť a prísť na kontrolu. Toto peklo trvalo asi 2 týždne, nebyť návštevy psychiatra, tak tento blog buď už nepíšem, alebo v tom lepšom prípade som na psychiatrii.

U psychiatra som mu všetko vylíčila, ako ma nebaví život, ako v ničom nevidím zmysel, ani v deťoch, o svojich výbuchoch agresie atď. Nasadil mi Tiapridal – patrí do skupiny neuroleptík, ktoré znižujú nadbytok dopamínu v mozgu, čo spôsobuje, že miznú halucinácie, bludy, paranoidita a agresia. A taktiež mi pridal antidepresívum Escitalopram. Už v priebehu prvých dní som bola kludnejšia, myšlienky na samovraždu a na to ako mi je každý nepriateľom a chce mi ublížiť, zmizli. Začala som bez záťaže vykonávať bežné domáce práce, zaujímať sa o druhých, tešiť sa z detí… Akurát z toho Tiapridalu som bola ráno ako ovalená, strašne unavená s bolesťou svalov v nohách, pri malom synovi sa tak fungovať veľmi nedalo, nevedela som sa dočkať poobedňajšieho spánku, po ňom ma už tá nadmerná únava prešla.. Keď to trvalo viac dní, znížila som si dávku o polovicu /človek si má byť sám sebe lekárom/ a potom som vedela normálne fungovať aj doobeda. Čierny záves môjho života akoby bol odkrytý a ja som prešla na lúku plnú farebných kvetov. Zo smútku do radosti. A jednoducho žitia…

Každému, kto prechádza na psychiatrickú medikamentóznu liečbu by som odporúčala vykonávať to pod dohľadom, dať trebárs prečítať vedľajšie účinky blízkej osobe, aby v prípade nežiaducich účinkov mohol byť hneď upovedomený lekár, keďže samotný pacient si to často v tých svojich bludoch nemusí ani uvedomiť.

Oddelenia na psychiatrii

07.10.2019

V dnešnom blogu by som vám chcela priblížiť jednotlivé oddelenia na psychiatrii. Niektoré som už spomenula v mojích predchádzajúcich blogoch, o niektorých budete teraz čítať prvý krát. viac »

Denník hraničiarky 14 – záver

06.10.2019

Keď som si po pätnástich rokoch prečítala zápisky z denníka písaného počas môjho dvojročného aupair pobytu v Holandsku, uvedomila som si, že moja emočne nestabilná osobnosť sa prejavovali viac »

Denník hraničiarky – časť 13

05.10.2019

Sklamanie z lásky, jedno z mnohých… 17.05.2005 Moja osobnosť sa týmto pobytom v Holandsku akoby rozdelila na dve polovičky. Jedna je silná, ochotná bojovať, zvládajúca ťažké situácie, povznášajúca viac »

Most Strazske

Padajúci most v Strážskom možno zbúrajú

15.10.2019 22:09

Okamžite bol uzatvorený pre automobilovú dopravu a odborníci musia zistiť rozsah jeho poškodenia. Vylúčené nie je ani jeho zbúranie a postavenie nového.

Sýria / vojak / vojaci /

Ministri obrany Ruska a USA diskutovali o situácii v Sýrii

15.10.2019 21:44

Ruský minister obrany Sergej Šojgu diskutoval so svojím americkým rezortným kolegom Markom Esperom o otázkach spoločného záujmu v kontexte situácie v Sýrii".

Ukrajina / vojak /

Plán na stiahnutie ťažkých zbraní na východe Ukrajiny zostal na mŕtvom bode

15.10.2019 20:28

Zástupcovia separatistov, Ukrajiny a Ruska v kontaktnej skupine totiž nenašli na utorňajšom kole rozhovorov v bieloruskej metropole Minsk spoločnú reč.

Rumunsko parlament vláda nedôvera vyslovenie

Rumunský prezident poveril lídra opozičnej strany zostavením novej vlády

15.10.2019 19:30

Stalo sa tak po tom, čo parlament minulý týždeň vyslovil nedôveru vláde vedenej sociálnodemokratickou premiérkou Vioricou Dancilaovou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 27932x
Priemerná čítanosť článkov: 1035x

Autor blogu