Založ si blog

Denný režim na psychiatrii

V tomto článku by som vám chcela priblížiť činnosti a aktivity vykonávané počas pobytu v psychiatrickej nemocnici. Pripomeniem že som bola na oddelení s psychosomatickými ochoreniami- sem patra ľahšie diagnózy ako úzkosť, depresia, či moja emočne nestabilná porucha osobnosti, vážnejšie diagnózy ako schizofrénia, manio-depresia, či psychoafektívne poruchy a iné boli na inom oddelení a závislosti sa liečili na ďalšom, čiže podľa oddelenia tam boli v dennom režime menšie či väčsie odchýlky /tie druhé spomínané oddelenia napr.nemali poobedňajšiu skupinku a ranná komunita tiež prebiehala inak/.

Pondelok-piatok:
06.00: Budíček.

07.00: Rozcvička na chodbe, ktorá trvala asi 10 minút.

07.30: Ranná komunita. V jedálni boli rozložené stoličky do kruhu. Na jednej strane sedela službukonajúca sestra a psychologička s terapeutkou. Na komunite sa najprv prečítal denný režim, odchádzajúci a prichádzajúci pacienti, nahlásili sa vychádzky a trojdňové priepustky a nakoniec motto dňa. Potom sme rad za radom mali povedať pár viet o tom, ako sa cítime, ako sme prežili včerajší deň.

08.00: Raňajky, po nich sa rozdávali lieky.

08.30 -11.15: Pracovná terapia /tejto budem venovat iný článok, ktorá prebiehala v inej budove.

11.30: Obed, po ňom opät rozdávanie liekov podľa potreby /napr.ja som brala len ráno a večer a bol tam aj pacient, ktorý užíval lieky len večer pred spaním/

13.00 – 14.00: Skupinová terapia, ktorá trvala hodinu každý deň okrem piatku a víkendu. Pondelok a stredu sme sa zväčša venovali a rozoberali nejaky konkrétny problém určitého pacienta, či rozoberali nejakú tému a v utorok a štvrtok sme mali meditáciu prípadne psychohry.

14.00-15.00: Osobné voľno. Zväčša sme ho trávili vzájomnými rozhovormi či už vonku alebo na izbe, prechádzkami po areáli, niektorí oddychovali na izbe. /káva sa zalievala v jedálni počas raňajok a obeda, každý si priniesol vlastný hrnček s kávou a kto chcel, tak posledný krát o druhej v sesterni).

17.00: Večera. Po nej lieky (niektorym boli posledný krát dané aj o ôsmej, či deviatej)
Vonku v areáli sme sa v podstate mohli zdržiavať kedykoľvek a to bez nahlásenia v sesterni, akurát sme nemohli vynechať raňajky, obed, večeru a pracovnú terapiu. Budova sa zatvárala o ôsmej, počas leta o deviatej (na našom oddelení sme nemali „fajčiareň“ (na inom oddeleni mali nato vyhradenú jednu miestnosť), čiže sme po uzavretí budovy museli počkať do rána.

22.00: Večierka bola o desiatej, vtedy už mal byť každý na svojej izbe alebo lepšie povedané pacienti sa nemali zdržiavať na chodbe, keďže niektorí z nás ešte večer pozerávali televízor v spoločenskej miestnosti ale aj to bolo povolené max. do 23 /v závislosti od službukonajúcej sestry, boli aj také čo prižmúrili oko a nechali nás tam o kúsok dlhšie/.

Každý týždeň bol vypracovaný vedúcim komunity rozpis služieb prerozdelený medzi jednotlivých pacientov. Sem patrili: jedáleň /príprava stoličiek na rannú komunitu/, polievanie kvetov, rozcvička, umývanie – chodba, záchody, schody.

Sobota a nedeľa bola voľná. Mohli sme si pospať o niečo dlhšie, keďže budíček bol o siedmej a raňajky o ôsmej. Počas víkendu odpadla ranná komunita ale aj pracovná a skupinová terapia. V sobotu doobeda bola otvorená budova pracovnej terapie, čo niektorí pacienti využili, aby si tam išli zacvičit, zahrat ping pong, ci pokračovat v skladani puzzlov. V sobotu poobede a v nedeľu pred a po obede prichádzali návštevy.

Dúfam, že som nezabudla na nič. To aby ste mali akú takú predstavu ako tam ubiehal čas, podľa typu osobnosti /a podaných liekov/ niekomu rýchlejšie, niekomu pomalšie. Ďakujem za akékoľvek otázky ohľadom pobytu na psychiatrii, ktoré by vás mohli zaujimať.

Elektrošoky – teória a skúsenosti

22.10.2019

Keď som bola na uzavretom oddelení A1, nachádzal sa tam v tom čase aj mladý 27 ročný chlapec. Jedno ráno išiel v doprovode ošetrovateľa niekde mimo oddelenia. Po asi polhodine ho už viedli dvaja muži pod pazuchy v akoby polobezvedomí resp.nepríčetného späť na izbu. Asi o 15 minút som ho už videla po svojich prísť na raňajky. Vraj mu robili elektrošoky. Bol to pre mna [...]

Oddelenia na psychiatrii

07.10.2019

V dnešnom blogu by som vám chcela priblížiť jednotlivé oddelenia na psychiatrii. Niektoré som už spomenula v mojích predchádzajúcich blogoch, o niektorých budete teraz čítať prvý krát. Uzavreté oddelenie A1: príjmové oddelenie pre akútne stavy a nezaradených pacientov. Strávila som tam 3 necelé dni. Spolu s ostatnými pacientmi som tam čakala kým sa rozhodlo, kde ma [...]

Denník hraničiarky 14 – záver

06.10.2019

Keď som si po pätnástich rokoch prečítala zápisky z denníka písaného počas môjho dvojročného aupair pobytu v Holandsku, uvedomila som si, že moja emočne nestabilná osobnosť sa prejavovali už vtedy. Stránky vnútornej prázdnoty, hľadania zmyslu a prežívanie smútku či úzkosti striedali v kratších či dlhších intervaloch záznamy o naplnení, blaženosti, radosti zo [...]

Silvia Porubänová, Ide o pravdu

Ide o pravdu so Silviou Porubänovou

10.07.2020 09:57

Personálne výmeny v rezorte práce pod vedením Milana Krajniaka pokračujú. Z vedenia Inštitútu pre výskum práce a rodiny odchádza dlhoročná riaditeľka a známa sociologička Silvia Porubänová. Aká je úloha inštitútu? Aká je slovenská rodina? Naživo po 10.00.

Covid-19

Pribudlo 19 prípadov nákazy. Testovali 2 172 ľudí

10.07.2020 09:42, aktualizované: 10:12

Celkovo evidujeme 1 870 pozitívne testovaných na koronavírus.

Bärenschützklamm

Treťou obeťou pádu skál v rakúskej rokline je Slovák

10.07.2020 08:36

Pri nešťastí prišli o život aj 50-ročná Maďarka a 21-ročná Rakúšanka. Zranenia utrpelo ďalších deväť osôb.

Mária Kolíková

Kolíková ide čistiť justíciu. Už žiadne kupovanie rozsudkov

10.07.2020 08:00

Ústavný zákon má obnoviť dôveru v súdy a právny štát. Kauza kúpených rozsudkov by sa už nemala opakovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 42190x
Priemerná čítanosť článkov: 1507x

Autor blogu