Založ si blog

Denný režim na psychiatrii

V tomto článku by som vám chcela priblížiť činnosti a aktivity vykonávané počas pobytu v psychiatrickej nemocnici. Pripomeniem že som bola na oddelení s psychosomatickými ochoreniami- sem patra ľahšie diagnózy ako úzkosť, depresia, či moja emočne nestabilná porucha osobnosti, vážnejšie diagnózy ako schizofrénia, manio-depresia, či psychoafektívne poruchy a iné boli na inom oddelení a závislosti sa liečili na ďalšom, čiže podľa oddelenia tam boli v dennom režime menšie či väčsie odchýlky /tie druhé spomínané oddelenia napr.nemali poobedňajšiu skupinku a ranná komunita tiež prebiehala inak/.

Pondelok-piatok:
06.00: Budíček.

07.00: Rozcvička na chodbe, ktorá trvala asi 10 minút.

07.30: Ranná komunita. V jedálni boli rozložené stoličky do kruhu. Na jednej strane sedela službukonajúca sestra a psychologička s terapeutkou. Na komunite sa najprv prečítal denný režim, odchádzajúci a prichádzajúci pacienti, nahlásili sa vychádzky a trojdňové priepustky a nakoniec motto dňa. Potom sme rad za radom mali povedať pár viet o tom, ako sa cítime, ako sme prežili včerajší deň.

08.00: Raňajky, po nich sa rozdávali lieky.

08.30 -11.15: Pracovná terapia /tejto budem venovat iný článok, ktorá prebiehala v inej budove.

11.30: Obed, po ňom opät rozdávanie liekov podľa potreby /napr.ja som brala len ráno a večer a bol tam aj pacient, ktorý užíval lieky len večer pred spaním/

13.00 – 14.00: Skupinová terapia, ktorá trvala hodinu každý deň okrem piatku a víkendu. Pondelok a stredu sme sa zväčša venovali a rozoberali nejaky konkrétny problém určitého pacienta, či rozoberali nejakú tému a v utorok a štvrtok sme mali meditáciu prípadne psychohry.

14.00-15.00: Osobné voľno. Zväčša sme ho trávili vzájomnými rozhovormi či už vonku alebo na izbe, prechádzkami po areáli, niektorí oddychovali na izbe. /káva sa zalievala v jedálni počas raňajok a obeda, každý si priniesol vlastný hrnček s kávou a kto chcel, tak posledný krát o druhej v sesterni).

17.00: Večera. Po nej lieky (niektorym boli posledný krát dané aj o ôsmej, či deviatej)
Vonku v areáli sme sa v podstate mohli zdržiavať kedykoľvek a to bez nahlásenia v sesterni, akurát sme nemohli vynechať raňajky, obed, večeru a pracovnú terapiu. Budova sa zatvárala o ôsmej, počas leta o deviatej (na našom oddelení sme nemali „fajčiareň“ (na inom oddeleni mali nato vyhradenú jednu miestnosť), čiže sme po uzavretí budovy museli počkať do rána.

22.00: Večierka bola o desiatej, vtedy už mal byť každý na svojej izbe alebo lepšie povedané pacienti sa nemali zdržiavať na chodbe, keďže niektorí z nás ešte večer pozerávali televízor v spoločenskej miestnosti ale aj to bolo povolené max. do 23 /v závislosti od službukonajúcej sestry, boli aj také čo prižmúrili oko a nechali nás tam o kúsok dlhšie/.

Každý týždeň bol vypracovaný vedúcim komunity rozpis služieb prerozdelený medzi jednotlivých pacientov. Sem patrili: jedáleň /príprava stoličiek na rannú komunitu/, polievanie kvetov, rozcvička, umývanie – chodba, záchody, schody.

Sobota a nedeľa bola voľná. Mohli sme si pospať o niečo dlhšie, keďže budíček bol o siedmej a raňajky o ôsmej. Počas víkendu odpadla ranná komunita ale aj pracovná a skupinová terapia. V sobotu doobeda bola otvorená budova pracovnej terapie, čo niektorí pacienti využili, aby si tam išli zacvičit, zahrat ping pong, ci pokračovat v skladani puzzlov. V sobotu poobede a v nedeľu pred a po obede prichádzali návštevy.

Dúfam, že som nezabudla na nič. To aby ste mali akú takú predstavu ako tam ubiehal čas, podľa typu osobnosti /a podaných liekov/ niekomu rýchlejšie, niekomu pomalšie. Ďakujem za akékoľvek otázky ohľadom pobytu na psychiatrii, ktoré by vás mohli zaujimať.

Lieky a ich nežiadúce účinky

17.09.2019

Lieky a ich nežiadúce účinky Odporúčam pozrieť si film Vedlejší účinky s Catherine Zeta Jones, herečkou, ktorá tu hrá psychiatričku, no v súkromnom živote už údajne viackrát absolvovala viac »

Emočne nestabilná porucha osobnosti (F60. 30)- časť 2

29.08.2019

V tejto druhej časti by som chcela pokračovať v opise emocionálne nestabilnej poruchy, opäť s prelínaním vlastných skúsenosti s touto poruchou. Netreba zabúdať nato, že nikoho nemožno škatuľkovať viac »

De-stigmatizácia psychiatrie

28.08.2019

Tento článok som sa rozhodla napísať spontánne práve teraz po prečítaní komentárov k môjmu predchádzajúcemu článku o emočne labilnej poruche osobnosti. Sama som presvedčená o tom, že viac »

New York, One World Observatory, One World Trade Centre, WTC, vyhliadková plošina, Manhattan, Ground Zero

Medzi USA a Čínou to stále škrípe, dohoda sa nečrtá

21.09.2019 23:01

Vyhliadky na skoré ukončenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa zhoršujú.

Bratislava, pochod za život, námestie snp.

Súčasťou programu Národný pochod za život bol aj futbalový zápas v Trnávke

21.09.2019 20:44

Projekt Gól za život spája futbalové hodnoty fair-play, krásu a nadšenie pre hru so zodpovednosťou a krásou života a otcovstva.

zima, sneh, mráz, Bielorusko,

SHMÚ varuje pred nočnými mrazmi na veľkej časti územia Slovenska

21.09.2019 19:10

Výnimkou je Bratislavský a Trnavský kraj.

Hlina, KDH,

KDH vylučuje povolebnú spoluprácu so Smerom, ĽSNS a SNS

21.09.2019 17:50

Po skončení celoslovenskej Rady KDH o tom v sobotu v Bratislave informoval predseda mimoparlamentnej strany Alojz Hlina.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 16713x
Priemerná čítanosť článkov: 1519x

Autor blogu

Kategórie