Založ si blog

Psychiatria ako miesto na ktoré sa mnohí radi vracajú

Predtým ako som osobne zažila pobyt v psychiatrickej nemocnici, som sa domnievala, že všetci pacienti tam určite budú nedobrovoľne, čiže nasilu, resp. ani sami nevedia ako sa tam dostanú, lebo sú úplne mimo, psychiatria je určite plná zombiekov a duchom neprítomných ľudí či nebezpečných ľudí atď. Takéto predstavy som určite nadobudla z tých pár filmov z tohto prostredia žiaľ väčšinou žánru horor.
Keď sa moja kamarátka prvýkrát dozvedela, že som na psychiatrii a krátko nato mi volala, tak jej prvé slová zneli: „Bože môj a pustia ťa z tade? Nezostaneš tam navždy?“ Ako sme sa neskôr o tom bavili /už keď som bola na „slobode“/, povedala, že naozaj bola presvedčená, že ak sa tam niekto dostane, tak ho už z tade nepustia. Okrem toho by sa bála, že ju tam trebárs niekto v noci zabije… Dúfam, že po vylíčení mojich pozitívnych zážitkov a dojmov z pobytu na psychiatrii zmenila názor.
Prečo sa niektorí rozhodnú znovu dobrovoľne navštíviť psychiatrickú liečebňu? No podľa mojich osobných zistení, je viacero dôvodov.
– Niektorí ľudia tak učinia z dôvodu, aby dostali prípadne neprišli o invalidný dôchodok. Neviem presne ako to chodí, keďže som sa oň neusilovala a ani usilovať nechcem, keďže si myslím, že kým mám zdravé nohy, ruky a fungujúcu myseľ tak nato niesom odkázaná. Sú však takí, ktorí sa preň rozhodnú aj z určitej pohodlnosti /nechcem povedať, že až lenivosti, ale možné je aj to, ale to je možno len môj dojem/, niektorí naozaj so svojou diagnózou nie sú schopní byť zamestnaní.
– Potom sú tu pacienti, z ktorých mnohí dôchodok nepoberajú, ale pobyt im umožní určitú formu oddychu od každodennej rutiny a stresov /vačšinou ho potom vykonávajú v rámci čerpania dovolenky v práci/. Títo to berú už ako takú každoročnú rutinu aj keď symptómy choroby sa nijako nezhoršia ale sú aj takí, ktorí cítia, že choroba sa zhoršila a keby ostali doma, mohlo by to dopadnúť zle.
– Ďalej sú tu osoby, ktoré pobyt vyhľadávajú v rámci kontaktu so spoločnosťou, jedná sa osoby, ktoré žijú sami, či už z dôvodu rozvodu alebo po smrti partnera, nepracujú a tak nadviazať kontakty pre nich nie je jednoduché, resp. to nevedia.
Teraz uvediem pár konkrétnych prípadov pacientov, ktorých som tam spoznala, z ktorých niektoré líčia už spomenuté dôvody, prípadne ukážu aj na dalšie:

Evka: Evka má 42 rokov, v minulosti navštevovala špeciálnu školu a od jej 18-ky každý rok absolvuje ca.8 týždňový pobyt. Povedala mi, že dôvod jej hospitalizácie je strach, že sa strháva pri určitých zvukoch a naposledy to bolo vraj aj kvôli tým plošticiam, ktoré videla všade a liezli jej po celom tele. Evka je slobodná, bezdetná, poberá plný invalidný dôchodok a žije iba so svojou mamou, ktorá je už na dôchodku. Doma sa často cíti sama, nudí sa a keby mohla, bola by na psychiatrii neustále, keďže si tam vždy nájde nejaké kamarátky alebo kamarátov a podieľa sa na roznych činnostiach v rámci pracovnej terapie.

Marián: Od rozvodu trpí depresiami. Má 60 rokov, žije sám, deti už majú vlastné rodiny a doma často prežíva sklučujúce pocity samoty. Počas jednej /neviem či prvej/ hospitalizácie sa spoznal s jednou príjemnou pani, padli si do oka a začali tvoriť pár, vzťah udržiavali v tajnosti, keďže pani bola vydatá. Až do ukončenia vzťahu sa asi dvakrát (možno aj viac ale to si presne nepamätám) dohodli na spoločnom termíne pobytu, keďže to bola pre nich možnosť ako stráviť spoločný čas v utajení.

Majka: Počas môjho pobytu na jar bola kvôli stále sa zhoršujúcim úzkostným stavom dobrovoľne hospitalizovaná prvýkrát, ale už vtedy hovorila, že sa musí objednať ešte niekedy na koniec leta, aby jej uznali invalidný dôchodok.

Anka: Tiež moja spolubývajúca, tu bola už asi ôsmy krát, chodí každý rok, keď sa dá, tak vačšinou na jar, je to kvôli udržiavaniu dôchodku ale aj kvôli tomu, ako sama hovorí, že si oddýchne a načerpá nové sily. Inak nepracuje nikde a žije v dome s manželom (kde má vždy čo robiť), často ich navštevujú vnúčence.

Takisto Zdenka: ktorá bola mojou spolubývajúcou, povedala, že jej už doma liezlo všetko na nervy, príliš veľa hluku, keďže s nimi žije aj dcéra s mužom a dvoma deťmi, už si potrebovala oddýchnuť, cítila sa vyčerpaná. Stačia jej vraj dva max.3 týždne a potom pôjde znovu domov.

Pani B.: Invalidný dôchodok nepoberá, pracuje v jednej fabrike na smeny. Prvýkrát bola hospitalizovaná v inej psychiatrickej liečebni kvôli ťažkej depresii. Odvtedy tam bola viac ako 8 krát na preliečenie, vždy keď pociťovala že sa jej stav zhoršuje. Do nemocnice, v ktorej som bola aj ja, sa dostala prvýkrát a to po užití nadmerného množstva tabletiek na spanie. Sama povedala, že jej nešlo o to ukončiť život, chcela sa len utlmiť a prespať ubíjajúce depresívne myšlienky /z rozchodu/. S pobytom bola velmi spokojná a keď bude musieť /z důvodu zhoršenia stavu, slubila si, že tabletky už v žiadnom prípade nepožerie, nestojí jej to zato/, rada sa tam vráti. Inak veľmi príjemná, dobre vyzerajúca staršia pani, ktorú keby stretnete na ulici a rozprávate sa s ňou, vôbec by ste nepovedali, že môže mať psychiatrické ťažkosti. Bola veľmi milá, usmiata, veľa sme sa spolu nasmiali a pre veľa ľudí bola bútlavou vŕbou.

Takže som uviedla 6 prípadov ľudí, pri ktorých je možné, že by som ich niekedy v budúcnosti, pokiaľ by som bola opäť hospitalizovaná, znovu stretla a musím povedať že len veľmi rada.

A čo sa mňa týka, keby som mala možnosť, tak by som si tam určite ešte niekedy išla na pár dní oddýchnuť a ako povedala moja doktorka pri odchode: „A nerobte žiadne hlúposti a keby niečo, vždy sa můžte objednať aj ambulantne“.

Odporúčam prečítať si aj: https://refresher.sk/66723-Pacienti-na-psychiatrii-Ludia-ktori-nas-oznacuju-za-blaznov-by-mali-zacat-najskor-sami-od-seba?gdpr-accept=1

Lieky a ich nežiadúce účinky

17.09.2019

Lieky a ich nežiadúce účinky Odporúčam pozrieť si film Vedlejší účinky s Catherine Zeta Jones, herečkou, ktorá tu hrá psychiatričku, no v súkromnom živote už údajne viackrát absolvovala viac »

Emočne nestabilná porucha osobnosti (F60. 30)- časť 2

29.08.2019

V tejto druhej časti by som chcela pokračovať v opise emocionálne nestabilnej poruchy, opäť s prelínaním vlastných skúsenosti s touto poruchou. Netreba zabúdať nato, že nikoho nemožno škatuľkovať viac »

De-stigmatizácia psychiatrie

28.08.2019

Tento článok som sa rozhodla napísať spontánne práve teraz po prečítaní komentárov k môjmu predchádzajúcemu článku o emočne labilnej poruche osobnosti. Sama som presvedčená o tom, že viac »

New York, One World Observatory, One World Trade Centre, WTC, vyhliadková plošina, Manhattan, Ground Zero

Medzi USA a Čínou to stále škrípe, dohoda sa nečrtá

21.09.2019 23:01

Vyhliadky na skoré ukončenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa zhoršujú.

Bratislava, pochod za život, námestie snp.

Súčasťou programu Národný pochod za život bol aj futbalový zápas v Trnávke

21.09.2019 20:44

Projekt Gól za život spája futbalové hodnoty fair-play, krásu a nadšenie pre hru so zodpovednosťou a krásou života a otcovstva.

zima, sneh, mráz, Bielorusko,

SHMÚ varuje pred nočnými mrazmi na veľkej časti územia Slovenska

21.09.2019 19:10

Výnimkou je Bratislavský a Trnavský kraj.

Hlina, KDH,

KDH vylučuje povolebnú spoluprácu so Smerom, ĽSNS a SNS

21.09.2019 17:50

Po skončení celoslovenskej Rady KDH o tom v sobotu v Bratislave informoval predseda mimoparlamentnej strany Alojz Hlina.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 16714x
Priemerná čítanosť článkov: 1519x

Autor blogu

Kategórie