Založ si blog

Prvé dni na psychiatrii

V tomto článku nebudem písař o tom prečo som sa dostala na psychiatriu. Každá bzstrá hlava si to domyslí. V každom prípade som v nemocnici súhlasila s dobrovoľnou hospitalizáciou v psychiatrickej nemocnici a dnes som rada, že mám možnosť písať tieto riadky. Záchranka ma teda zaviezla do „blázinca“. Až po príchode mi akoby došlo, čo som sposobila a kde som sa to vlastne dostala. Prejsť vstupnou bránou liečebne vo mne vyvolalo pocit, že sa z tade už nedostanem a slzy začali tiecř samé od seba. Po vstupnom rozhovore s pridelenou psychiatričkou ma zaviedli na oddelenie č.1, kde umiestnujú nezaradené prípady ako mňa a akútne prípady, prípadne to slúži ako také čakacie oddelenie, kým sa uvoění miesto na otvorených oddeleniach. Toto oddelenie bolo uzatvorené. 30 metrovou chodbou sme prešli k sesterni. Cestou oproti pobehovalo krátkovlasé dievča s dorezanými rukami. Hneď som si pomyslela, že zrejme ide o hraničiarku. dievča vedľa nej zase malo zvlasny až uhrančivý pohlad pri ktorom mnou prebehli zimomriavky. Okrem nich sa na chodbe prechádzal mladý muž hladiaci do zeme. To bolo prvé čo ma prekvapilo, že muži a ženy sú tu na oddelení spolu, to som vůbec nečakala. V sesterni som mala odovzdař všetky veci vrátane prstenou, hodiniek,vypnutého mobilu, nausnic, financii, cigariet, mala som sa vyzliect do naha. Okrem zubnej kefky a pasty som nemala nič svoje, dostala som balicek s hygienickymi potrebami, mydlo, toaletak, hygienicke vreckovky. Dali mi nemocnničné pyzamo a poslali a izbu. Este predtym som sa opytala, či si so sebou můžem zobrat aspon bibliu na pisanie, mlada asistentka mi povedala, že tam to sice nie je povolene, ale že dobre, len nech ju velmi neukazujem. Vysvetlili, že fajčiř možem každé dve hodiny tak, že prídem za sestričkou, ona mi pripáli cigaretu a idem s nou na záchod. Mala som dve spolubyvajuce, dievca s uhrancivym pohladom /schizoafektivna porucha/ a zenu v mojom veku, ktorá celý den len lezala v posteli a spala /bipolarna porucha/. Do izby vbehlo dorezane dievca a este dve ktoré vyzerali ako nafetovane, oci im žiarili ako fakle, ani neviem, k čomu to mam prirovnat ale bolo vidno, že boli riadne pod vplyvom praškou. Hned sa ma začali vypytovař z kade som, prečo som tam, čo mi je atď a aj ja som im kládla spatné otázky, pričom sme sa zoznámili a aj neskůr počas pobytu udržiavali kontakty. Vedela som, že platí Nikdy never fetákovi / narkomanovi, počas pobytu tu som sa naučila nové: Nikdy never bláznovi. Každý povie svoju verziu príbehu, stane sa, že aj tá sa obdeň dokáže zmeniř a aj od druhých ľudí sa nakoniec o tých ludoch dozvieš niečo úplne iné. Tak taký bol moj prvý deň.

Deň dva:
Pár ľudí opustilo oddelenie, pár nových prišlo, zoznamovačky, medzi tým raňajky, obed, večera a prechádzky na tej 30 metrovej chodbe, pretože na tomto oddelení človek nemá prístup s vonkajším svetom, žiadne vychádzky, žiadne mobily. Bola som tam len 3 dni a aj to mi stačilo, pocit keď som sa naddýchla čerstvého vzduchu bol na nezaplatenie, zažila som 3 dni, keď mi bola „odňatá sloboda“, niekto tam strávi aj 2 týždne ak nie viac. Na druhý deň ma teda čakal pohovor a testy u psychologičky, na základe ktorých mi bola stanovená diagnóya: F60.30 Emočnee nestabilná porucha osobnosti resp.Hraničná porucha osobnosti – impulzívny typ /existujú dva typy hraičnej poruchy/. Mojej chorobe sa můžem venovať v dalšom článku, pokiaĹ by to niekoho zaujímalo. Doktorka mi povedala, že podľa všetkého by ma mali premiestnit na oddelenie č.4 /kde su pacienti s psychosomatickymi ochoreniami, da sa povedať, že v celom zariadení najlepšie oddelenie, hotový luxus v porovnaní s ostatnýi/ a tak sa aj stalo, na tretí deň som tam bola so všetkými vecami premmiestnená Konečne vlastné veci, konečne mobil, možnosť ísť sa poprechádzať na vzduch. Poprosím odozvu na tento článok, či by niekoho zaujímalo, pokračovanie resp. otázky a podnety, čo by vás zaujímalo atd. Dakujem.

Lieky a ich nežiadúce účinky

17.09.2019

Lieky a ich nežiadúce účinky Odporúčam pozrieť si film Vedlejší účinky s Catherine Zeta Jones, herečkou, ktorá tu hrá psychiatričku, no v súkromnom živote už údajne viackrát absolvovala viac »

Emočne nestabilná porucha osobnosti (F60. 30)- časť 2

29.08.2019

V tejto druhej časti by som chcela pokračovať v opise emocionálne nestabilnej poruchy, opäť s prelínaním vlastných skúsenosti s touto poruchou. Netreba zabúdať nato, že nikoho nemožno škatuľkovať viac »

De-stigmatizácia psychiatrie

28.08.2019

Tento článok som sa rozhodla napísať spontánne práve teraz po prečítaní komentárov k môjmu predchádzajúcemu článku o emočne labilnej poruche osobnosti. Sama som presvedčená o tom, že viac »

Popadané stromy sú neodmysliteľnou súčasťou luhov. Nad hladinou poskytujú dobré stanovište pre vodné vtáctvo, pod hladinou zas vytvárajú úkryty pre ryby.
barat, Barát, dunaj, danube parks 2.0,

Zásobárne vody majú špeciálnu ochranu

22.09.2019 06:00

Zaručuje im ju špeciálny zákon, tzv. Lex Žitný ostrov.

triblavina, D1

Na diaľnici D1 rastie s novou Triblavinou osem pruhov. Pozrite si video

22.09.2019 06:00

Spolu s rekonštrukciou obrej križovatky Triblavina sa pri Bratislave diaľnica rozširuje na osem pruhov. Pozrite si najnovšie zábery vo videu.

Andrej Kiska Michal Truban Miroslav Beblavý

Partneri či sokovia? Truban sa bije o voliča s Kiskom, Matovič s Hlinom

22.09.2019 06:00

V opozícii to päť mesiacov pred voľbami vrie. V strane SaS Richarda Sulíka je rozkol a zvyšok opozície sa medzi sebou preťahuje o voličov.

New York, One World Observatory, One World Trade Centre, WTC, vyhliadková plošina, Manhattan, Ground Zero

Medzi USA a Čínou to stále škrípe, dohoda sa nečrtá

21.09.2019 23:01

Vyhliadky na skoré ukončenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa zhoršujú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 16715x
Priemerná čítanosť článkov: 1520x

Autor blogu

Kategórie